Yağ Yakıcı Zayıflatıcı Diyetlik Çay Tarifi

Yağ Yakıcı Zayıflatıcı Diyetlik Çay Tarifi

Her yolu deniyoruz, ama olmuyor. Aç kalarak mı? Tabiki hayır! Metabolizmamız yavaş olabilir, fazla hareket etmiyor olabiliriz. Yemek yerken doğru gıdalar almıyor ve karbonhidrat ağırlıklı besleniyor olabiliriz. Hazır gıdalar tüketiyor ve az suda içiyor olabiliriz. Eğer bu yazdıklarımı yapıyor iseniz zaten kilo vermek hayalden ibaret olacaktır. Ne aç kalarak ne de hareketlerimizi sınırlayarak zayıflayamayız. Vücut bir bütündür. Bütün organlarımız nasıl komut halinde yalnız ve grup halinde çalışıyorsa, yaşam şeklimizde bir bütün olarak devam etmeli. Beslenme alışkanlıklarımızdan başlayarak değişime hazırlanabiliriz. Sıvı alımı vücut açısından çok önemlidir. Pek tabi suyun yerini hiçbir içecek tutamaz ama, metabolizmamızı hızlandırıcı ve iştahımızı dengeleyen çok şifalı karışımları deneyebiliriz. Hatta 15 günde 4.5  kilo vermemiz bile mümkündür. Herşeyden yiyerek, her yemeğin tadını alarak zayıflamak mümkündür. Egzersizlerle desteklenir ve çayımızı doğru şekilde demleyip tüketirsek kilo vermek kaçınılmazdır. Bu çayı kullananlarda gözle görülen bir değişim yaşadıklarını gördüm ve kendımde 2 ayda 14 kılo verdım. Önemli olan yiyeceğimizi çok çiğneyip, mide de sindirmemek. Önce ağzımızda sonra midemizde. Karışımımızı içelim ve yediklerimize az da olsa dikkat edelim. Besin değeri yüksek yiyecekler yemeye özen gösterelim. Mucizevi bitki çaylarımız, içtikten maksimum on beş gün içinde etkisini mutlaka gösterecektir. Mucizevi derken tabi ki sihirli bir değnekle değil ! Bizim irademiz ve isteğimiz zayıflamamıza destek olacaktır. Bitkisel çaylar, vücudumuzun metabolik hızımızı artırdığı için çok rağbet görmekte ve bilinçli tüketimi sağlandığında çok ça faydası görülmektedir. Aşırıya kaçmadan dikkatli ve ölçülü kullanımında, gözle görünen bir değişime hazırlıklı olun.


Ben kendi diyetimi şöyle kısaca yazayım arkadaşlar.Sabah kalkar kalkmaz ilk önce 2 su bardağı ılık su içiyorum.Sonra evi derleyip toplayana kadar bir iki saat geçiyor.Kahvaltı için bir dilim diyetlik ekmek ile masada olan her şeyden tadiyorum.Yani çok diyetlik takilmiyorum desem yeridir.Ben hayatımda ekmeği şekeri ve hamur işlerini çıkardım.günde sadece bir dilim ekmeği kahvaltıda yiyorum.Mesela tavada yumurta yapıyorum az tereyağı ile bir dilim ekmekle yumurtayı yerim.sonra recellerimden ve baldan birer çay kaşığı alırım şeker ihtiyacımı gidermek için.

Bence çikolata yemektense bal ve reçel yemek en güzeli.ama tabi sadece bir çay kaşığı kadar.abartmadan yediğimiz zaman inanın kolaylıkla gidiyor aldığımız kilolar.Sabahları salata domateste tüketirim.zeytin peynir yani aklınıza gelebilcek her şeyden birer kaşık veya çatal alır tadına bakarım ve tabi yavaş yavaş yemeye tadına varmaya çalışırım.Kahvaltim bittikten sonra bir saat sonra yine iki bardak su içerim.


Sonra bir tane elma veya bir büyük dilim ananas yerim.Sonra yine aradan bir saat geçince su içerim.Derken akşam saat dörtte akşam yemegimi yerim.Yemek olarak yine diyetlik çok seçmem.evde yaptığım yemekten ekmeksiz bir küçük tabak yerim.yanında bol salata yaparım ve üzerine salatalık yoğurt sosu dökerim.yemegimi yedikten sonra bir saat yürüyüş yaparım.Sonra zaten akşam oluyor ve çocukları yatır evi derle topla derken iki saat geçiyor.Bu arada yine bol bol su içerim.Akşam saat sekiz dokuz gibi yağ yakıcı çayımı demleyip bir güzel içerim.Evet çayın tadı pek hoş değil ama bu çayla ben acayip zayifladim.2 ayda 14 kilo verdim.Ve bir önceki cayimla bu cayimin arasında biraz fark var.Yağ yakımını hızlandırmak için doktorların tavsiye ettiği bir kaç bitki daha ekledim çayımıza.inşaallah hep birlikte istedigimiz kilolara düşeceğiz Arkadaşlar.Lütfen aşağıda vereceğim malzemelere karşı alerjiniz varsa yapmayınız.Bu malzemelerden size zararlı olanı olabilir.herkezin bünyesi bir değil.

Lütfen bu çayı sağlıklı olanlar ve hiç bir bitkiye alerjisi olmayanlar tüketsin.Alerjiniz varsa lütfen doktorunuza danişin ve öyle uygulayın.Hamile ve emziren Anneler lütfen sizde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.Ben ve binlerce üyemiz bu çayla çok zayifladik.Ve çayın etkisinin daha hızlanması için bir kaç yeni baharat bitki ekledim.Şimdi artık yeni çayımızı içmeye başladım.İlerki günlerde sizlere ve buraya ne kadar kilo verdiğimi devamlı yazicam inşaallah.

Yağ Yakıcı Zayıflatıcı Diyetlik Çay Tarifi

Malzemeler :

Yapilisi :

Elma ve limonu küp küp dograyip demligimize koyalim.Sonra diger tüm bitki ve baharatlarida demligimize koyalim ve demligimize bir litre su koyup ocagin üzerine alip kaynatalim.10 dakika kaynayip demlenen cayimizi ister sicak ister ilik sekilde süzgecten gecirip güzelce icelim.

Sarımsak Faydaları

Uzmanların tespitlerine göre, sarımsağın insan sağlığı açısından en önemli faydaları şöyle: Ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi geliyor. Yara ve çıbanları iyileştiriyor. Krampları yok ediyor. Akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi kuvvetlendiriyor. Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor. Mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor. zararlı bakterileri yok ediyor. İştahı açıyor. Nezleyi yok ediyor. nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi geliyor. Veremlilere sarımsak yemeleri tavsiye ediliyor. Tansiyonu düşürüyor. Ateşi düşürüyor. Bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor. Grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı koruyor. İdrar yollarında taş oluşumunu engelliyor. Kalp adalelerini güçlendiriyor. Kalbi besleyen kroner damarları genişletiyor. Cinsel gücü arttırıyor. İdrar söktürüyor. Vücudu sivrisinek ve haşerelerden koruyor. Safra salgısının salınımını arttırıyor. Kabızlığı önlüyor. Saç Dökülmesini yavaşlatıyor. Sesi güzelleştiriyor.

Zencefilin  Faydaları

Anavatanı Asya’nın tropikal bölgeleri olan zencefil Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tropikal bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde ve yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefil ekildikten 6 ile 20 ay sonra hasat edilir. Beyaz (bazen sarıya çalan yeşil) çiçekleri orkideye benzer. Zencefilin kullanılan bölümü toprak altında bulunan bej renkli kök-sapıdır.

Bilimsel adı Zingiber officinale olan zencefilin sağlık için faydaları bileşenlerinin gingerols ve shogaols gibi fenoller ve uçucu yağlar olduğu düşünülmektedir.

Zencefilin Sağlığa Faydaları

Zencefilin pek çok geleneksel kullanımı bulunmasına karşın son yıllarda araştırmalar mide bulantısına karşı etkileri, osteoartrit ağrıları azaltma ve kansere karşı korunma sağlaması üzerine yoğunlaşmıştır. Ancak bu bilimsel çalışmalar tüm uzmanlar tarafından kabul görecek sayıda değildir. Zencefil halk arasında mide rahatsızlıkları, sindirime yardımcı olmak ve kalp sağlığını korumak amacıyla uzun yıllardır tüketilmektedir.

Zerdeçal ile aynı aileden gelen zencefil sindirim enzimlerini teşvik ederek gastrik sıvıların salınmasını dolayısıyla sindirimin hızlanmasını sağlar. Yüksek potasyum içeriği ile kemik sağlığını korur, kas güçsüzlüğüne iyi gelir, konsantrasyonu arttırır ve böbrek hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Kan inceltici özelliği ile sirkülasyonu arttırır. Aspirine göre avantajı mide için herhangi bir zararının bulunmaması aksine mideyi yatıştırıcı özelliğidir. Kan dolaşımını arttırıcı etkisi kalp hastalıklarına karşı kullanılmasının ana nedenidir.

Zencefil günümüzde pek çok doktor gebelik döneminde sabahları, deniz tutması ve kemoterapi nedeniyle meydana gelen kusmaya karşı zencefil çayı önermektedir. Almanya’da reçetesiz ilaç olarak kullanılmakta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde beslenme desteği olarak tavsiye edilmektedir.

Zencefil Çayının Yan Etkileri

Zencefilin yan etkileri nadir olarak görülmekle birlikte fazla miktarda tüketimi ishale, göğüste yanma hissine ve ağızda tahrişe neden olabilir. Kapsül formunda kullanıldığında mide ekşimesine ve gaza neden olabilir.

Safra taşı bulunanlar zencefil çayı içmeye başlamadan önce doktora danışmalıdır. Kan inceltici özelliği bulunan zencefil cerrahi operasyonlardan önce ve sonrasında kullanılmamalıdır. Aynı özelliği nedeniyle kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez.

Kalp ve şeker hastalığı bulunan kişilerin zencefil ürünleri kullanmadan önce doktor tavsiyesi alması gerekir. Tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.

Zencefilin hamilelik döneminde yaşanan mide bulantılarına iyi geldiği yönünde bazı çalışmalar bulunmasına karşın bu araştırmalar yeterli sayıda olmadığı için bu dönemde kullanmak için doktorunuza danışmalısınız.

Tarçının Faydaları :

1-Kolestrolü düşürür.

Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesinin kolestrolü düşürdüğünü göstermiştir.Tarçın kandaki kötü

kolestrol ve trigliserid seviyesini düşürür.

2-Kan şekerini düşürür Tip 2 Diyabeti tedavi eder.

Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçının kan şekerini dengelediğini göstermiştir.Tarçın insülünün daha etkin

olmasını sağlar ve bu sayede kilo kontrolü ve kalp krizi riskinin azaltılmasında yardımcı olur.

3. Kalp Hastalıklarına Faydalıdır.

Tarçın kalp damar sistemini güçlendirir.Tarçında bulunana kalsiyum ve lif kalp hastalıklarına karşı bir koruma sağlar.Biraz

tarçın koroner damar hastalığında ve yüksek tansiyonda yardımcı olur.

4-Kanserle Savaşır.

Aeerika Maryland’de yapılan bir araştırma tarçının kan kanseri ve lenf kanserinde kanserli hücrelerin bölünmesini azalttığını

göstermiştir.

Tarçındaki kalsiyum ve lif kombinasyonu safra salgısını artırarak kolon hücrelerinin zarar görmesini dolayısıyla kolon

kanserini önler.

5-Diş Ağrısı ve Ağız Kokusu Giderici.

Tarçın geleneksel olarak diş ağrısı tedavisinde ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır.Bir kaç çimdik tarçın ağızda

çiğnenebilir ya da çayı yapılıp gargara olarak kullanılabilir.

6- Solunum sorunlarını tedavi eder.

Tarçın grip için çok faydalı bir ev ilacıdır.Bir çay kaşığı bal ve çeyrek çay kaşığı tarçın karıştırılır ve yenir.3 gün

boyunca devam edilir.Bu reçete öksürüğe,soğuk algınlığına ve sinüzite iyi gelir.

7- Beyin Toniği

Tarçın beyin aktivitesini artırdığından beyin için iyi bir toniktir.Sinirsel tansiyonu tedavi eder,hafıza kayıplarını önler.

Çalışmalar tarçını koklamanın bilişsel fonksiyona,hafızaya,zihinsel performansa iyi geldiğini,uyanıklığı ve konsantrasyonu

artırdığını göstermiştir.

8- Enfeksiyonlara iyi gelir.

Anti mantarianti bakteriyel,anti viral anti parazitik ve antiseptik özellikleri nedeniyle dahili ve harici enfeksiyonlarda

etkilidir.

9- Adet dönemini kolaylaştırır.

Tarçın kadın sağlığında da faydalıdır.Adet kramplarında ve diğer adet sorunlarında rahatlama sağlar.

10-Doğum Kontrolü

Tarçın aynı zamanda bir doğal doğum kontrol aracıdır.Doğumdan sonra düzenli olarak kullanılması adeti geciktirir ve gebeliği

önler.

11- Anne Sütünü Artırır.

Tarçın anne sütünde artış sağlar.

12. Eklem iltihabından kaynaklanan ağrılarda rahatlama sağlar.

Tarçın anti iltihap maddeler içerdiğinden,eklem iltihabı gibi hastalıklarda rahatlama sağlar.

Copenhagen Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucunda bir hafta boyunca her sabah 1 çay kaşığı balla çeyrek çay kaşığı

tarçını karıştırıp yiyen hastlarda belirgin bir rahatlama görülmüş,bir ay boyunca kullanan hastalar ağrısız yürüyebilmişler.

13- Sindirim Toniği

Tarçın pek çok yiyeceğe baharat olarak eklenmeli,güzel bir tat vermesini dışında ayrıca hazmı kolaylaştırarak sindirime katkı

sağlar.Tarçın hazımsızlık,mide bulantısı,kusma,mide sorunları,ishal ve gazda çok etkilidir.Bağırsak ve mideden gazı atmak

konusunda çok yardımcıdır. Asitliliği,ishali ve sabah halsizliğini bitirir.Çok etkili bir sindirim toniğidir.

14-İdrar Yolları Enfeksiyonlarına İyi Gelir.

Düzenli bir şekilde tarçın tüketen insanlarda idrar yoları enfeksiyonları daha az görülmektedir.Tarçın idrar

söktürücüdür,İdrarı artırır ve söktürür.

15- Pıhtılaşma Önleyici Etki

Tarçında bulunan Cinnamaldehid adlı maddenin kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi vardır.Acil durumlarda kanamanın durması ve

yaraların kapanması için gerekli olan kanın pıhtılaşması normal şartlarda da olursa damar tıkanıklığına neden

olur.Cinnamaldehid kandaki gereksiz pıhtılaşmaları önleyici bir maddedir.

16- Doğal Gıda Koruyucu

Yiyeceklere eklendiği zaman bakteri oluşumunu engeller ve doğal bir koruyucu görevi üstlenir.

17- Baş Ağrısı Ve Migrende Faydalıdır.

Soğuk çarpması nedeniyle oluşan başağrısında tarçın az bir suya eklenir ve macunumsu hale gelince ince bir tabaka halinde

şakaklara ve alna sürülür.

18- Sivilce ve Siyah Noktalarda Etkilidir.

Tarçın kanı temizler bu yüzden sivilcelerde faydalıdır.Bir kaç damla limon suyuna bir iki çimdik tarçın karıştırılarak elde

edilen macun sivilce ve siyah noktalrın üzerine uygulanırsa faydalı olur.

19- Kanı inceltir ve kan akışını hızlandırır.

Tarçın kan incelticidir ve bu sayede kan dolaşımını hızlandırır.Bu etkisi sayesinde ağrıların azalmasında yardımcı olur.İyi

kan dolaşımı hücrelere daha fazla ve daha çabuk oksijen gitmesine yardımcı olur ve böylece metabolizmayı hızlandırır.Düzenli

olarak tarçın kullanarak kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.

20- Kasları Gevşetir.

21-Kas ve Eklem Ağrılarını Rahatlatır.

Düzenli olarak tarçın tüketenler,tarçın tükettikten sonra kas ve eklem ağrılarında belirgin rahatlama olduğunu söylerler.

22-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Bal ve tarçın karışımı bağışıklık sistemini güçlendirir,halsizliği yok eder,ömrü uzatır.Yaşlanmayı geciktirici etkiye

sahiptir.

23- Kaşınmada Etkilidir.

Bal-Tarçın macunu bözek ısırmalarına ve kaşınmaya karşı da kullanılır.

24-Çok zengin bir manganez,fiber(lif),demir ve kalsiyum kaynağıdır.

25-Tarçın kanamayı durdurucu etkiye sahiptir bu yüzden yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Tarçını sağlığınızı düzeltmek veya bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz.Tarçını çayınıza,kahvenize

ekleyebilir yediğiniz meyvelerin,tatlıların üzerine serpebilirsiniz.

Tarçını aşırı dozda tüketmek tehlikeli olabilir.Ayrıca tarçın hamileler tarafından kullanılma-malıdır.ŞEker hastaları

doktorlarına danışmadan ilaç yerine veya ilaçlarıyla beraber kullanma-malıdırlar.

Karbonat ve Faydalari  :

Karbonat vücuttaki pH seviyesini yükseltmektedir.

Tükrük bezleri, mide, Brunner Bezleri (12 parmak bağırsağında bulunuyor), Pankreas, Karaciğer gibi başlıca organlarımız yüksek miktarda karbonat salgılayarak yediklerimizin öğütülmesini ve alkali halde sindirilmesini sağlar.

Böbreklerimiz kanın PH seviyesini alkali tutmak zorundadır.

Bedenimiz çürümemek (kanser olmamak) için kendisini hep karbonatla alkali hale getiriyor.

İleri safhada prostat kanseri teşhisi konmuş; kanseri kemiklere metastas yapmış ve doktorlar tarafından artık yapılacak bir şey yok diyerek gönderilmiş bir hastanın, karbonatla çok kısa sürede kanseri yendiğine, daha birçok ciddi hastalıkların tedavi örneklerine tanık olunmaktadır.

Karbonatın, vücudumuz için dahili kullanımının son derece önemli ve gereksinim olduğu kanıtlanmıştır.

KARABİBERİN FAYDALARI

Karabiber, yemeklerde çok sık kullandığımız baharatlardan biridir, faydaları saymakla bitmez. Antioksidan ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Üre atmaya yardımcı olur, terlemeyi artırır. Dünyada en çok kullanılan baharatlar arasında yer alan karabiber, pankreası etkileyerek yağlı ve nişastalı besinlerin sindirimini sağladıktan başka, bu maddelerin vücuttaki miktarını da ayarlar.

Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. Ağızdaki tükürük miktarını ayarlayarak nişastalı besinlerin ilk sindirimini sağlar. Sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır. İştah açar, yenilen yiyeceklerden zevk alınmasına yardım eder.

Enerji verir. Sinirleri kuvvetlendirir. Ete, balığa, sucuk, sosis gibi yiyeceklere karıştırılırsa onların bozulmasını engeller. İshali dindirir, mide ve bağırsaktaki gazları söktürür, gaz birikmesine engel olur. Mideyi ısıtır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. İdrar söktürür. Yemeklerin bağırsaklarda kokuşmasını önler.

Manganezin çok iyi, K vitamini ve demirinde iyi bir kaynağı kabul edilir.

Karabiberde bulunan ‘piperin’ adlı maddenin zayıflamanıza yardımcı olabileceği düşünülüyor. Kore’ de yapılan yeni bir çalışmaya göre, keskin ve yakıcı etkiye sahip bu madde, yeni yağ hücrelerini bloke ederek yağlarla savaşıyor.

Yapılacak olan yeni çalışmalar da bu etkiyi desteklerse karabiber, obezite tedavisinde doğal bir

yöntem olarak kullanılmaya başlanabilir.

Kansızlığı gideren ve sinirleri güçlendiren karabiber, kadın ve erkeklerde cinsel isteğin artmasına da sebep olur.

Ayrıca, bal ve soğan ile birlikte macun yapılıp saç dökülen yere sürülerek saç dökülmesine karşı kullanılabilir.

Damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikayet edenler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdırlar. Çok yiyenler de, geçici de olsa dilde tutukluk yapabilir.

Limon’ un  Faydaları

·         Limon kalbi rahatlatır.

·         Kan temizleyici özelliği de bulunmaktadır Limonun.

·         Aşırı uykuya düşkün olan insanlar Limon’ dan hazırlanan  limonatayı içerek bu sorundan kurtulacaklardır.

·         Limon böbrek tıkanıklıklarını da giderir, taşları dökmeye yardımcı olur.

·         İyi bir idrar söktürücüdür Limon.

·         Limon kolesterolü de düşürür.

·         Kansızlık sorunu olanlara da Limon iyi gelmektedir.

·         Burun kanaması durumlarında Limon suyu burna çekilip kanama durdurulur.

·         Gıda zehirlenmelerinde de Limon yenilmeli ya da suyu içilmelidir.

·         Grip ve öksürük rahatsızlıkları varsa Limon kullanılmalıdır.

·         Limon yorgunluk ve halsizliği de iyi gelir, vücuda kuvvet verir.

·         Limon zayıflamak için yapılan kürlerin de vazgeçilmezlerindendir.

·         Ağız içi yaralarında Limon suyuyla yapılan gargara iyi bir iyileştiricidir.

·         Dişlerin beyazlamasında ve diş eti kuvvetlenmesinde de faydası büyüktür.

·         Limon baş ağrılarına da iyi gelir.

·         Anjin rahatsızlığında Limonla gargara yapılabilir ya da limonata içilebilir.

·         Limon suyuyla sivilceler temizlenerek geçmeleri sağlanabilir.

·         Limon karaciğeri de temizleyicidir.

Elmanın 40 faydası

1- Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Kesinlikle her gün tüketilmesi şart olan bir meyvedir
2- Günde bir elma yemek, sizi tüm hastalıklardan korur. İki elma yerseniz kalp ve damar hastalıklarından korunmuş olursunuz
3-Diyetler için mükemmel bir seçenektir
4-Çağın belalı hastalığı kanserden, kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltmada gerekse önlemede önemli rol üstleniyor

5-Öğle yemeğinden önce yendiğinde ya da kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır, yumuşatır, kabızlığı önler
6-İçindeki petkin maddesi zararlı kolesterolü (LDL)’yi düşürürken, faydalı kolesterol (HDL) oranını yükseltir
7-Dalağın kan yapmasını sağlar
8-Bünyesindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir
9-Nefesi rahatlatır. Yapılan bazı araştırmalar, elma yiyenlerin daha kolay nefes aldığını göstermektedir

10-Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir
11-Elma kürü, gut, böbrek, mesane hastalıkları ve hemoroit tedavisinde de işe yarar.
12-Sabah aç karna yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar

13-Isırarak yenirse, dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir
14-Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar

15-Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler

16-Düşük kalorili (50 kalori) olduğu için şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.

17-Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde, rejim yapanların tatlı yeme isteğini giderir

18- Isırarak yenirse  dişleri temizler, diş etlerini güçlendirir

19-Enerji verir

20-Elma kalbi korur

21-Annelerin gebelikleri sırasında tükettikleri yiyeceklerden, çocukların astıma yakalanmasında koruyucu etkiye sahip tek gıda elmadır.
Hamilelik sırasında annenin yediği elma, bebeği astımdan koruyor.
22-Her gün bir elma kalp krizi riskini düşürür %24

23-Yüksek tansiyona karşı birebirdir

24-Eski Çin tıbbında elmanın ateş düşürücü olduğuna inanılır ve akciğerin ateşli hastalıklarında serinletici bir etkisi olduğu kabul edilirdi

25- İçerdiği elma asidinin zararlı bazı bağırsak bakterilerinin üretimini frenlediği düşünülüyor

26- İçinde bol C vitamini ve lifli proteinler bulunan elma, içerdiği flavinoidler sayesinde hücre ölümüne neden olan serbest radikal adlı kimyasallarla savaşıyor. Bu süreçte, kalp ve damar hastalıklarına yol açan kötü kolesterol azalırken, vücudu koruyan iyi kolesterol yükselişe geçiyor

27- Elma, spor öncesinde tüketildiğinde enerji verir. Sonrasında tüketildiğinde %85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Spor sırasında tüketildiğinde organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler

28-Günlük olarak tüketilecek 3 adet elmanın 2 ayda yaklaşık %10 oranında kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu

29-Artrit, tomatizmalar ve gut hastalıklarında çok yararlıdır

30-Karaciğer kanseri, kalın barsak kanseri ve göğüs kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir

31- Cilde parlaklık ve güzellik verir

32- Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir

33- Baş ağrısına iyi gelir

34- Uykusuzluğa iyi gelir

35- Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar

36- Elmanın faydalarından ilginç bir tanesi de içerdiği potasyum (100 g’da 120-200 mg) zenginliği ve az sodyumdan (100 g’da 10 mg’dan az) ötürü dinlendirici olmasıdır

37- Galler’de 2500 kişi üzerinde 5 yıl süreyle yapılan bir araştırmanın sonucu, daha önce yapılan bazı araştırmalara uyumlu olarak haftalık tüketilen elma sayısının nefes fonksiyonuna pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Yenen ortalama elma miktarı arttıkça sigara kullananlar da bile nefes alma kapasitesinde artış saptanmıştır. Bu etki elmadaki antioksidanlardan kaynaklanmaktadır

38- Elmada suda eriyen vitaminlerin tamamı mevcuttur. Yüksek miktardaki C vitamini, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacına denktir. en fazla kabuğunda ve kabuğun hemen altında yoğun olarak bulunur. Bu nedenle iyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesi en doğrusudur

39- Elmanın içerdiği diğer vitaminler ise B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A (karoten) ve E vitaminidir

40-Beyin hastalıkları konusunda koruyucudur

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş ve sonra bölgenin en popüler içeceği haline gelmiş. Bundan 5000 yıl sonra, günümüzde ise yeşil çay neredeyse bir fenomen olarak tüm dünyada kolesterolü düşürmekten diş sağlığına pek çok farklı sorunun tedavisi amacıyla kullanılmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi en popüler kullanımı da kilo vermeyi hızlandırmak için.Son 15-20 yılda yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar daha çok kanseri engelleme ve kanser hücrelerinin yayılımını yavaşlatmadaki etkisi odaklı olmakla birlikte bazı bilimsel araştırmaların kolesterolü ve tansiyonu düşürdüğü, şeker hastalığından koruduğu, yağ yakılmasına yardımcı olduğu ve bunamayı yavaşlattığı yönünde sonuçları bulunmaktadır.

 Karanfilin faydalari

Sindirimi düzenler Dişeti hastalıklarına karşı kullanılır Diş ağrılarını hafifletir Şişkinliği alır Kusmaya iyi gelir Mide bulantısını azaltır Güçlü bir antiseptiktir Kan dolaşımını hızlandırır Sindirim sistemiyle ilgili kanser türlerine karşı koruma sağlar Anti bakteriyeldir

Biberiye Çayının Faydaları

Yaprak dökmeyen küçük bir ağaca benzeyen biberiye bitkisi çam kokusuna benzer kokusuyla başta balık ve et yemekleri olmak üzere mutfaklarda pek çok yemeğe lezzet vermek amacıyla baharat olarak tüketilmekte. Yıl boyu bulunabilen taze biberiye nanenin de dahil olduğu “Labiatae” ailesindendir. Yaprak dökmeyen çalı şeklinde bir görünüme sahip olan bitki çam ağacı benzeri yapraklara sahiptir. Biberiye bitkisi en çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve hafızayı güçlendirmek için tavsiye edilmektedir.

Exit mobile version