Kiraz Yaprağı-Ceviz Yaprağı ve Limonun Faydaları

Kiraz Yaprağı-Ceviz Yaprağı ve Limonun Faydaları

 

Merhaba Arkadaşlar

 

Bugün kendime güzel bir Çay demledim.Bu aralar kemiklerimde bir ağrı hissetmeye başladım.Oturduğum yerden kalkınca resmen topallıyordum,sanki kemiklerim böyle birbirine girmiş gibi oluyordu.Sonra boyun ağrılarım vs derken Internette araştırmalara başladım.Bu çayın çok faydasını görücem İnşaallah.Yağ yakımındada büyük faydası olduğunu duyunca dahada çok sevindim Tabikide 🙂 Kadınlarımızda İdrar yolları iltahaplanması çok olduğu için bu çay biz kadınlar için gerçekten çok sağlıklı.Lütfen Faydalarını okumayı unutmayalım.


Malzemeler :

 

 

Yapılışı :

 

Afiyet Olsun

 

KİRAZ YAPRAĞININ FAYDALARI :

 

 

Kiraz Yaprağı, lezzetli meyve ağacı türlerinden olan kiraz meyvesinin yaprağıdır. Gülgiller familyasından olup kiraz yaprağının kendine has hoş bir kokusu vardır. Özellikle tedavi amaçlı kullanımı yaygındır. Ayrıca kiraz yaprağının bitki çayı olarak tüketimi sağlık yönünden oldukça faydalıdır.

Türkiye’de Malatya şehrinde kiraz yaprağından tahıl ürününün öğütülmesiyle elde edilen bulgurdan köfte yapılmaktadır. Son derece lezzetli olan kiraz yaprağı yemeği içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut direncini arttırır. Kiraz yaprağı taze olarak kullanılabildiği gibi bu yapraklar kurutularak da gerektiğinde kullanılabilir. Ayrıca taze kiraz yaprağı mutfak robotundan çekilerek kıyıldığında bu ayran içerisine eklendiğinde sağlık küpü olunabilir. Değeri bilinmeyen kiraz yaprakları her derde deva ve önemli bir şifa kaynağıdır. Kiraz yaprağı, İzmir, Amasya, Manisa, Isparta, Afyon, Konya, Sakarya, Kocaeli, Malatya- Yeşilyurt illerinde yaygın olarak üretilir.

Kiraz yaprağı faydaları
Kiraz yaprağının yemek içerisinde tüketimi veya çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirimi kolaylaştırır. Damar yollarını açarak kan akışını hızlandırır. Kilo vermeye yardımcı olur. Kiraz yaprağındaki değerli vitaminler saç gelişimi için de faydalıdır. İdrar söktürücü özelliğine sahiptir. Eklem kireçlenmelerinin iyileşmesini sağlar. Romatizma ağrılarını azaltır. Böbrek taşı ve kumlarını dökmeye yardımcı olarak vücudu temizler. Kanın temizlenmesini ve vücut sularının kolaylıkla atılmasını sağlar. Ödem atar. Kiraz yaprağındaki mucizevi değer kırışıklıkların önlenmesinde etkilidir. Kiraz yaprağı ile yapılan çayı sakinleştirici etkiye sahiptir. İdrar yollarını açar. Ve her türlü enfeksiyondan uzak tutar. Grip salgınından uzak tutar. Yakılması zor olan yağların vücuttan kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.
CEVIZ YAPRAGININ FAYDALARI :

Ceviz ağacının yaprağından yapılan yaprak çayı, sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Sindirim bozukluklarına, kabızlığa, iştahsızlığa karşı oldukça etkili olan bu çay, kan temizliği görevini de yürütmektedir. Sarılık tedavisinde de, ceviz yaprağı çayından yararlanılmaktadır.  Aynı zamanda kan şekerini de düşürmektedir. Vücuda direnç ve kuvvet vermektedir. Ceviz yaprağı çayı, deri hastalıklarında da antiseptik olarak, haricen kullanılmaktadır.

Ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen banyo katkısı, neredeyse bütün sıraca, frengi, egzema, uçuk ve raşitik hastalıklar için kullanılmaktadır. Kemik çürümesine, kemik deformasyonuna ve bunlara ek olarak iltihaplı el ve ayak tırnaklarına karşı kullanılabilen bu katkı, oldukça etkili olmaktadır. Yine başka çeşit rahatsızlıklar olan favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgelerin taze ceviz yaprağının kaynamış suyu ile yıkanması sonucu, ilgili bölgelerde iyileşmeler de görülmektedir. Kaynamış ceviz yaprağı suyu ile yapılan yıkamalar sonucunda, ergenlik sivilcelerine, iltihaplı egzema rahatsızlıklarına, ayak terine ve kadınların gördüğü akıntılara karşı da oldukça iyi geldiği görülmektedir. Bahsedilen ceviz yaprağı suyu ile ağız boşluğu iltihabı, diş eti sıkıntıları, boğaz ve gırtlak hastalıkları için gargara da yapılabilmektedir.

Ceviz yaprağının kaynama suyu kafa derisine nüfus ettiğinde, hızlı saç dökülmelerine karşı da etkili olabilmektedir. Kafa bitine karşı da bir temizleme aracı olan yaprağın kaynama suyu, banyo sırasında donuk kabarcıklara uygulandığında da sonuç alınabilmektedir. Her ne kadar vücuda etkileri olumlu olsa da, kullanıcıların bünye özelliklerinin farklı olması dolayısı ile bazı yan etkiler görülebilmektedir. Yaprağın içerdiği tanen maddesi, bu maddeye duyarlı bireylerde, kimi zaman mide bulantısı ve kusmaya yol açabilmektedir. Ancak bunun dışında ceviz yaprağının farklı yan etkileri pek fazla görülmemiştir.

 

 

Limonun Faydaları

Limonun sağlığa faydaları kuşaklardan beri bilinen bir şeydir. Yüksek tansiyon, solunum bozuklukları, yanık, obezite, iç kanama, diş problemleri, ateş, kabızlık, hazımsızlık, boğaz enfeksiyonları tedavilerinde limon kullanılır. Ayrıca saç ve cilt bakımında da limon önemli bir katkı sağlamaktadır. Bunların dışında, eski çağlardan beri terapatik özelliği olduğu bilinen limon, bağışıklık sitemini güçlendirir, mideyi ve kanı temizler.

Farklı uygulamalarıyla farklı rahatsızlıkları da gideren limonun en sık kullanımı ise limon suyudur. Limon suyu böbrek taşları konturlarının azalmasını ve vücut sıcaklığının düşürülmesini sağlar. Serinletici bir içecek olarak bilinen limonata, vücudun sakin ve serin kalmasına yardımcı olur.

Limon bol miktarda C vitamini içerir. Günde bir limon tükettiğimizde,  vücudumuzun bir günde ihtiyacı olan C vitamininin ortalama %50’ni sağlamış oluruz. Limon aynı zamanda fazla miktarda A vitamini içerir. Bunların yanında çok zengin potasyum, kalsiyum ve bakır kaynağıdır.

Limonun sağlığa faydalı olmasını sağlayan C Vitamini, B Vitamini, fosfor, protein ve karbonhidratlar gibi çok zengin besleyici unsurlardır.  Bununla birlikte, limon kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içeren bir meyvedir. Bu besinler, diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, ateş, hazımsızlık ve birçok diğer sorunların tedavisinde kullanılır ve aynı şekilde deri, diş ve saç bakımında kullanılırlar.Amerika Üroloji Derneği’nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda limonata ve limon suyunun kristallerin oluşmasını engelleyen üriner sitrat üreterek böbrek taşı oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur.

Zeytinyağı ve limon suyunun karıştırılıp içilmesiyle safra taşlarından kurtulabilirsiniz. Ayrıca limon kokusu sivrisineklerin dağılmasını sağlar. Etkili tedavi özelliği ile bilinen limon ayrıca romatizmal hastalıklara da iyi gelir. Annals tarafından yapılan araştırma sonuçlarında göre, limon inflamatuar poliartrit ve artrite karşı koruma sağlar.

Hazımsızlık ve Kabızlığa Faydaları: Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bir bardak suya karıştırılmış birkaç damla limon hazımsızlığa karşı etkilidir. Dikkat edin, limon sütle karıştırılmaz. Limon kan temizleyici özelliğinden dolayı öğle ve akşam yemeğinden sonra iyi bir içecektir, taze limon sodaya karıştırılarak tüketilebilir. Limonata olarak hazırladığınızda daha fazla verim almak için karışıma, ezilmiş rezene tohumu, nane yaprakları hatta bal ekleyebilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız limonata veya limon suyu hazımsızlığı gidermek için önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Ateşe Faydaları: Limon suyu; soğuk algınlığı, grip veya yüksek ateşten mustarip olan kişilere iyi gelir.  Hastalık esnasında artan ateş ve terlemeyi engeller.

Dişlere Faydaları: Limon suyu diş bakımında kullanılır. Taze limon suyu diş ağrısına iyi gelir ve ağrıyı geçirir. Bunun yanında limon suyu diş eti hastalıklarına ve kanamalarına, ağız kokusuna iyi gelir. Bunların yanında destekleyici element olarak limon suyu normal diş temizliğinde de kullanılabilir. Bunun için diş fırçanıza koyduğunuz diş macununun üzerine birkaç damla limon suyu sıkarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ayrıca, limonun kabuğuyla dişlerinizi ve diş etlerinizi ovabilirsiniz.  Limon yüksek derecede asit içerdiği için yanma hissi verebilir, bu durumda hemen ağzınızı çalkalarsanız yanma geçer.

Saça Faydaları: Özellikle limon suyu, genel olarak saç bakımı için kullanılmıştır. Limon suyu kellik, saç ve kafa derisi bakımı için kullanılmaktadır. Bununla birlikte saç derisi ile ilgili sorunlara iyi gelir. Eğer limon suyunu direkt olarak saçınıza uygularsanız, saçınıza doğal bir parlaklık verir.

Cilde Faydaları: Limon doğal bir antiseptik ilaç olduğundan dolayı deri ile ilgili sorunları tedavi etme özelliği vardır. Limon suyu aşırı güneşlenmeden dolayı meydana gelen yanıkları ve arı sokmasından dolayı oluşan ağrıları azaltıcı özelliği vardır. Limon suyu akne ve egzama hastalıkları için cilt üzerinde hasta olan bölgelere uygulanabilir. Bir anti aging kremi görevi görür. Kırışıklıkları ya da ciltte meydana gelen siyahlıkları giderir. Su ve bal ile karıştırılıp cilde uygulandığında, doğal bir parlaklık verir. Çok iyi araştırma yaptığınızda kozmetiklerde kullanılan limon ürünlerini bulabilirsiniz fakat bu tür ürünleri bulmak oldukça zordur. Ayrıca limon suyu ayak ve ellerde meydana gelen sertleşmiş tabakalara uygulandığında o bölgeyi iyileştirir, sertleşmiş tabakalardaki ölü hücrelerden deriyi temizler.

Yanıklara Faydaları: Deride meydana gelen yanıkları tedavi etme özelliği vardır, bunun yanında yanıklardan dolayı meydana gelen izlerin ortadan kaldırılması için limon suyu kullanılır, yanık ağrılarını hafifletir.

İç Kanamaya Faydaları: Limonun antiseptik ve pıhtılaşmaya karşı özelliği vardır ve iç kanamaları durdurmaya yarar. Küçük bir pamuk ile buruna uygulandığında, burunda meydana gelen kanamaları durdurur.

Kilo Vermek İçin: Ilık su veya bala karıştırılarak içilen limon suyu kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Solunum Bozukluklarına Faydaları: Astım krizlerinde solunum problemlerini geçiştirecek ve rahatlama sağlayacak özelliği vardır. Zengin C vitamini içeren limon suyu uzun süreli solunum problemi yaşayanlara ciddi anlamda yardımcı olur.

Koleraya Faydaları: Limonun kanı temizleme özelliğinden yukarıda bahsetmiştik.  Bu yüzden , kolera ve sıtma gibi hastalıklar limon suyu ile tedavi edilebilir.

Ayaklara Faydaları: Limon, aromatik ve antiseptik olarak, ayaklarda rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Bunun için, bir miktar suyu ısıtın ve limon suyu ekleyin, bu suya ayaklarınızı koyduğunuzda ayaklarınızda rahatlama ve kaslarda gevşeme olduğunu hemen hissedeceksiniz.

Romatizmaya Faydaları:  Limonun diğer bir özelliği de idrar söktürücü olmasıdır. Bu özelliği sayesinde romatizma ve artrit tedavilerinde etkilidir.Vücutta bulunun bakteri ve toksinleri dışarı atar.

Boğaz Enfeksiyonlarına Faydaları: Limon çok iyi bilinen antibakteriyel özelliğinden dolayı, boğaz enfeksiyonlarıyla savaşabilen çok iyi ve etkili bir meyvedir.

Yüksek Tansiyona Faydaları: Zengin bir potasyum kaynağı olan limon, kalp hastalığı sorunları olanlar için çok faydalıdır. Zihin ve beden için sakinleştirici, baş dönmesi, mide bulanması ve tansiyonu dengeleyen özelliği vardır. Yaygın olarak stres ve depresyon şiddetini azaltmak için kullanılır.

Nemlendirme ve doğal parlaklık sağlar. Birkaç damla limon suyunu Hindistan cevizi ile karıştırın. Hindistan cevizi cildinizi nemlendirirken limon doğal bir parlaklık kazandıracaktır.

Dirsek ve dizlerdeki kararmalar giderir. Eğer dirsek ve dizlerinizde kararma oluşmuş ise, limonu ikiye bölerek kararan kısımlara uygulayın. Zamanla kararmanın gittiğini göreceksiniz.

Siyah Noktaların Tedavisi için kullanılır. Tam anlamıyla tedavi edemeyebilir ama limonun akneyi tedavi etme özelliği de vardır. Uzun süreli kullanımlarda siyah noktaları ortadan kaldırdığını söyleyen uzmanlar var.

Dişleri beyazlatır. Kabartma tozu ve limon suyunu karıştırın ve dişlerinize uygulayın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın ve durulayın. Dişlerinizin parlaklığına sizde şaşıracaksınız.

Kilo vermenizi sağlar. Limon fazla yağlarınızı eritmede en büyük yardımcınız olacaktır.

Dudaklardaki çatlakları tedavi eder. Yatmadan önce dudaklarınıza birkaç damla limon suyu uygularsanız çatlakları giderir ve ölü hücreleri canlandırır. Uyarı: Çok ciddi çatlaklar var ise bunu yapmayın.

Tırnakları güçlendirir. Tırnaklarınız kuru ve kırılgan ise limon suyunu uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz, bununla birlikte özellikle sigara kullanan kişilerde çok görülen sararmaları giderir.

Limon saç ve kafa derisi sağlığına ciddi katkı sağlar. Saçlara doğal bir parlaklık kazandırırken, saç derisini kuvvetlendirir, kepeğe karşı etkilidir.


Exit mobile version