Yumurtalı Taze Soğan Kavurması Tarifi

0
48

1. Yumurtalı Taze Soğan Kavurması Tarifi

 

Hayırlı Sahurlar ve Hayırlı Kandiller Dostlar

Kadir Gecesinde edeceğimiz Dua

Ey Güzeller Allah’im! Ey güzelliği akılara hayret ve durgunluk veren Bedi olan Allah’im. Seni çok seviyoruz. Ne olur Kadir Gecesi ve Habibin (sav) aşkına Sen de bizleri çok sev.

Bu Gecemizi, bu günümüzü, bu haftamızı, bu ayımızı, ömrümüzü hayırlı eyle. Bize ve nesillerimize uzun hayırlı ve sıhhatli bir ömür ver. Geçmiş devirlerde peygamberlere, alimlere nasıl hayırlı işler yaptırdıysan bizlere de öyle hayırlı işler ve dualar yaptır. Meleklerin dillerine destan olacak hayırlı işler ve dualar yapmayı bizlere lütfeyle.

Vakti gelmiş bekarlara Saliha eş ver. Evlilerin Sana olan aşkını arttır Allah’im. Evlilerin evleri mutluluk ve huzur yuvası, Cennet köşesi olsun Allah’im.

Ey Güzeller Allah’im Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine;

Evladı olmayanlara hayırlı evlatlar, evladı olanlara da uzun, hayırlı ve sıhhatli bir ömür ver. Sen latifsin lütfeylemeyi seversin. Evlatlarımızın ilmini, fehmini ve zekalarını attır. Bizleri ve kıyamete kadar gelecek nesillerimizi Senin, Habibinin ve insanların yanında kadirli eyle.

Gençlerimize gençliklerini Senin yolunda kullanmayı lütfeyle. Gençlerimizi Dünya ve içindekilere tenezzül etmekten Şen koru. Hakiki Sevgili Sensin. Sana aşık, vurgun, tutkun olmayı bizlere lütfeyle. Mecnun’un Leyla’ya, Ferhat’ın Şirin’e olan aşkından daha derin bir aşkla Seni sevelim, Sana meftun olalım. Gençlerimizi Allah Aşığı, Peygamber Sevdalısı eyle.

Ey Gani, Mügni, Kerim, Latif olan Allahım!

Senin büyüklüğün kadar lütuf, ikram ve ihsanların da büyüktür. Bizim küçüklüğümüze değil, Senin büyüklüğüne yakışır bir şekilde Senden lütuf ve ikramlarını bekliyoruz. Sen Zul Celalı Velikram’sin. Sana her an edilmiş ve edilecek bütün hamdu şenalar adedince hamdu şenalar olsun.

Ey Güzeller Allah’im Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine;

Bizlere Aşkta derinleşmeyi lütfeyle. Bizleri Seni anlatan bir dil eyle. Herkes Seni bilsin. Herkes Seni sevsin. Bizleri Aşıklara Bayraktar Eyle. İnsanlık Sana vurgun, tutkun ve meftun olsun.

Hastalarımıza şifa ver. Sen Safi’sin, şifa vermeye Kafi’sin. Sen Merhametlilerin en Merhametlisisin (Erhamerrahimin) Hastalarımıza merhametin et, şifa ver. Borçlularımıza edayi lütfeyle. Çünkü Sen Gani, Mügni, Kerim, Latif ve Zul Celalı Velikramsin.

Ömrünün en olgun çağına gelmişlerimize en olgun meyveler vermeyi lütfeyle. Manevi ve maddi hazinelerinden bol bol ver, bol bol verdir. Ticaretlerimizi “Ticareten Lentebur” Tükenmeyen ticaret, sırrına mazhar eyle.

Ey Güzeller Allah’im Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine;

Bizleri yolunda eyle. Yolunda olanları iki cihanda aziz eyle. Dünya durdukça duracak hayırlı işler yapmayı bizlere nasip eyle.

Meleklerin hamdu şenaları adedince Sana hamdu şenalar olsun Allahım.

Habibinin hamdu şenaları adedince Sana hamdu şenalar olsun Allahım.

Malumun adedince Sana hamdu şenalar olsun Allahım.

İlmin adedince Sana hamdu şenalar olsun Allahım.

Yaşlılarımızın hamdini, zikrini, şükrünü arttır. Yaşlılarımızı ve gençlerimiz Allah Aşığı eyle. Yaşlılarımızın hürmetine gençlerimizi ve çocuklarımızı ahır zaman fitnesinden ve tehlikelerinden koru. Yaşlılarımızı bilge eyle. Yaşlılarımıza ve gençlerimize bol bol Cennete yatırım olacak hayırlar yapmayı lütfeyle. Bize ve kıyamete kadar gelecek nesillerimize Taht-i Süleyman’dan ziyade taht ve baht ver.

Bizlere uzun, hayırlı ve sıhhatli bir ömür ver.

Bizleri Mahşerde Sefaat Sultanı Habibine en yakınlardan eyle.

Ey Güzeller Allah’im Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine;

Senden Cennette en yüksek dereceler istiyoruz Güzel Allah’im.

Cennette Cemalını en yakından ve kesintisiz görmek istiyoruz.

Sen’den Şen’i istiyoruz. Senin rızanı istiyoruz. Ne olur Lütfeyle.

Cennette Habibine komşu eyle.

Senin Cemalını temasa ederek zevki ruhaniye gark olmayı bizlere lütfeyle. (Amin)

(İsmail KILINÇ’ın “Esmau’l Hüsna Hazinesi” kitabından)

Kadir Gecesinin Önemi

Kur’ân-i Kerîm’de medhedilen en kıymetli gecedir. Kadir gecesinin fazîleti, üstünlüğü (bin aydan daha fazîletli, kıymetli, hayırlı olduğu), bizzât Allahü teâlâ tarafından, Kadir sûresinde açıkça bildirilmiştir.Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:

“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğusuna kadar.”
(Kadir Süresi )

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:

“Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”

“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”

Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :

-Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

– Allahumme inneke afuvvun kerîmün tuhibbul afve fa’fu anni. (Allah’im sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Peygamberimiz (sav) buyuruyor:

“Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-i kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.”

Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Sufyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek,namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua ederse güzel olur.

İbnu Hacer Heytemî Tuhfetu’l-Muhtâc’da der ki:

“Kadir gecesini görene, saklaması sünnettir. Onun kemâliyle faziletine ancak Allah Teâlâ’nin bildirdiği kimseler nail olur.”

Ebû Hüreyre radıyallahü anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”

 

 

 

Duamızıda ettikten sonra Sahurda veya kahvaltıda yapıp afiyetle yiyeceğiniz çok basit bir tarif vermek istiyorum.Arada kolay tarifte vermek lazım değilmi :))

Komşum ısrarla yapmamı söylemişti.İlk önce tereddüt etsemde sonrasında bunasil lezzetli bir Tarif oldu deyip tabaktaki tüm yumurtayı ben yedim :))) İnşaallah sizlerde yapınca çok beğeniceksiniz.

Yumurtalı Taze Soğan Kavurması Tarifi

 

Malzemeler :

  • 5 tane Taze yeşil soğan
  • 3 tane yumurta
  • tuz
  • tereyağı

Yapılışı :

 

Soğanları incecik doğraip tavaya alalım ve tereyağı ile güzelce kavuralım.Kavrulan soğanların içine yumurta kırıp üzerine tuz serpiştirip ocağın ayarını kışalım ve yumurtaların beyazları iyice pisine kadar bekleyip sonrasındada afiyetle yiyelim 🙂

Afiyet Olsun

CEVAP VER