Turşu Suyu Zayıflatıyor

7
2285

Turşu Suyu Zayıflatırmı,ve kimler içebilir ??

 


 

Diyet yapınca bende büyük sorundur Kabızlık.Devamlı İlaçlarla olmayacak iştir bu.Kesin başka yolu olmalı dedim ve araştırmaya başladım.Derken evimde lahana turşum vardı ve lahanalarını yiyince suyu kaldı.Bende lahana çorbası diyeti olduğuna göre heralde bu suyuda bir işe yarar dedim.Sabahları bir çay bardağı aç karnına içtim.İnanın abartmadan söylüyorum bir saat içinde wc ye koşuçaksınız.O şekilde kabızlığa son veren bir içecek oldu Lahana Turşusu suyu.Bu kadar etkili bir içeceği sdayfamda paylaşmalıyım dedim.Ve internettende araştırmalar yapınca meğersem bu bir şifalı içecekmiş yaaa dedim kendi kendime :))) Ben lahana turşumu yaparken mutlaka acılı yaparım.Yani içine acı biberde atarım.O sebebden acı biberinde tabi büyük rolü var.Lahana suyu birde zayıflatıyor ve metapolizmayı çok hızlandırıyor Arkadaşlar.Ben artık zencefilli çayımı akşam içiyorum.Sabahları Lahana Turşusu suyunu içince açlığımıda hemen kestiğini fark ettim.Akşamları altıdan sonra hiç bir şey yemediğim için sabah çok feci bir şekilde acıkıyordum.artık turşu suyu içince Kahvaltıya saldırmıyorum :)) Bakalım İnşaallah yaza kadar gidicek bu Kilolar Kızlarrrr :))

Lahana Turşusu Suyunun Faydaları

Probiyotik bakteri, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, folik asit, kalsıyum, potasyum, demir,fosfor, sodyum ve magnezyum gibi minerallerden bol miktarda içermektedir. İşte lahana turşusunun faydaları.

– Lahana turşusu sindirimi geliştirir. Sağlıklı bir bağırsak florasının büyümesini teşvik eder. Kabızlık gidericidir. İrritabl bağırsak sendromu azaltır ve birçok potansiyel hastalıklara karşı sindirim sistemi korur.

– Lahana turşusu C vitamini ve diğer yararlı vitamin ile mineraller ve fermantasyon işlemi sırasında oluşturulan önemli fitokimyasallar ile doludur. Bu cilt bozuklukları, bacaları ve soğuk algınlığı, kilo alımı ve kusurlu kan gibi pek çok sağlık sorunları ile baş etmenizde destek olur.

– Ona keskin, güçlü tadını ve kokusunu veren, güçlü antioksidanlar olarak adlandırılan glukosinolat içerir. Lahana turşusu fermantasyon işlemi sırasında, bu antioksidan phytochemicalas büyük antikanser etkileri bileşikleri içerir.

– C vitamini birçok fiziksel fonksiyonlarda önemli rol oynayan bir antioksidandır. Diğer antioksidanları (örneğin, E vitamini gibi) aktıve eder ve bu vücut dokusu hücrelerinin büyümesi ve onarımı için önemli olan kolajen oluşumu için gereklidir. C vitamini sağlıklı dış etleri, kaş, kan damarları, kemik ve dişlerin korunmasına yardımcı olur ve iyi bir beyin işleyişini teşvik etmektedir.

– Kandaki kolesterol seviyesini düşürme kapasitesine sahip flavonoidler, fitokimyasalları içerir ve böylece çok kalp hastalığı riskini azaltır.

Turşu Suyu Zayıflatırmı,ve kimler içebilir ??

Ülkemizde hanımların evde yaptıkları uzun süreli ürünlerin başında gelen turşu yapılan araştırmalara göre zayıflatıcı bir etkiye de sahipmiş.
Dışarıdan aldığımız veya evde kendi yaptığımız turşu içerisinde bulunan Asetik Asidin vücutta oluşan yağ birikimini bastırdığı ve metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yaptığı ortaya çıkmış durumda.
Aynı zamanda bu asit midesinde reflu olan hastaların ve yüksek tansiyon hastası olanların bazı sıkıntılar yaşamasına sebep olduğu için bu tarz bir hastalığı olanlarında sağlıklı bir yaşam için turşu suyundan uzak kalması araştırmalarda ortaya çıkmış durumda.
Bu sebeple zayıflamaya etkisi olan turşu suyunun aşırıya kaçmadan alınması zayıflamanız noktasında direkt olarak etkili olmasa da yan etkenleri ile size yardımcı olacaktır. Ancak sırf zayıflama adına aşırı miktarda turşu ve turşu suyuna yüklenmeniz durumunda işler sağlığınızın bozulmasına kadar gidebilir.
İdeal turşu nasıl hazırlanır olayına girmeyeceğiz. Herkesin kendi damak tadına göre bir turşu tarifi vardır. Bazıları da satışı yapılan turşulara bayılıyordur. Bu noktada size bir sınırlama yok.
Ancak alınan türsünün veya evde yapılan türsünün çok fazla tuz içermesi, asit kaynağı olması gibi sebeplerden ötürü aşırı tüketilmemesi önemlidir. Sırf diyet yapıyorum, daha hızlı kilo vereyim derdi ile yüksek oranda turşu tüketilmesi istenilen bir durum değildir.
Kısacası eğer sağlık sorununuz yoksa yerinde ve kararında turşu tüketimi ile zayıflamaya yardımcı olabilirsiniz.

Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır?

İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde,turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur.

80 gr. tuz 1 litre suda eritilir. Eğer bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır.Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için 5 yemek kaşığı silme tuz hesap edilir.
Eğer istenirse, turşuya, salamuranın %10’u oranında sirke ilave edebilirsiniz. Yani 5 litre su konulduysa yarım litre sirke ilave edilir.

– 1 lt suya 80 gr yani 5 silme yemek kaşığı tuz
– 5 lt suya 400 gr yani 25 silme yemek kaşığı tuz
– 1 lt suya 100 ml sirke
– 5 lt suya yarım litre sirke

İsteğe göre sivri acı biber.Ben acılı çok seviyorum.

Not: Turşu bidonuna sebzeler yerleştirildikten sonra ayrı bir kapta hazırlanan turşu suyu sebzeleri örtecek kadar bidona doldurulur.

DSC_0353 Turşu Suyu Zayıflatıyor DSC 0353

 

7 Yorumlar

  1. Ah Leylam ah bu kilolarlar başım dertte benimde yemeyi seviyorum tatlı seviyorum kısaca sevmediğim bişey yok karnım açıkınca sinirleniyorum me yapcam bilmem

  2. Ah Leylam ah bu kilolarlar başım dertte benimde yemeyi seviyorum tatlı seviyorum kısaca sevmediğim bişey yok karnım açıkınca sinirleniyorum kıyafet alırken hoşuma gidenler olmuyo ne yapcam bilmem valla

  3. turşu suyunu ben de çok severim..Umarım kısa sürede dilediğiniz kiloya ulaşırsınız..

    Lahanayı da yemek yaparak bol bol yiyin.Gerçekten faydalı..

CEVAP VER