Kemik Suyunun Tarifi

1
24111

Kemik Suyunun Tarifi

 

Benim için artık hazır et bulyonları bitmiştir.Onların yerine daha lezzetli vede daha sağlıklı olan kemik suları yerini almıştır.Bunları ayda bir defa yapmam bana yetiyor.İnanın yemekleri acayip lezzetli yapıyor.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?


Kemik suları taze hazırlandığında kemik parçalarının içerdiği ılık ve kıkırdak dokusundan gelen besleyici öğeler ile zenginleşiyor. Ayrıca kemik içerisindeki mineral kompozisyonu da çok kısmı oranda suya geçiş gösteriyor.Kaynatırken sirke konduğunda kalsıyum etkisi yapar.
Et ve tavuk kemikleri içerisinde kırmızı ılık ve sarı ılık olmak üzere iki tür ılık var.
Kırmızı kemik iliği, besleyici değeri çok daha yüksek, alyuvar ve akyuvarların kök hücrelerinin oluştuğu proteince zengin bölümler. Kemik yaşlandıkça kırmızı kemik iliği yağ depocuğu sarı iliğe dönüşüyor.
Kırmızı ilikli kemik alırken dikkat etmeniz gereken; düz yüzeyli kaburga kemiği, göğüs kemiği, kürek kemiği, kalça kemiği veya omurga parçalarını seçmeniz.
Uzun kemiklerde yaygın olarak bulunan ise daha çok sarı yağlı ilikler. Restoran menülerinde gürme tariflerle yer alanlar da çoğu zaman bu sarı ilikli kemikler.
Tavuk kemikleri kırmızı ilikçe çok zengin. Tavuğu pişirdiğinizde suyun donması ile kolayca elde ettiğiniz jölemsi madde de bu kırmızı tavuk iliğinden beşininizdeki suya ne kadar çok kollojen ve jelatın geçtiğinin bir göstergesi.

Kemik İliğindeki Jelatın ve Diğer Proteinler

Kemik suyunu jöleleştiren jelatın %13-15 oranında protein ıçerir. Bu ılık proteinleri gaştırık salgılarını artırır, karaciğer fonksiyonları için gereklidir, plazma üretiminde kullanılır, doku onarımında rol oynar. Kemik suyu jelatını ayrıca faydalı bakterilerin sindirim sisteminde tutunması içinde ortam sağlar.

Kıkırdak Yapı Taşı Maddeler

Taze kemik suyu hazırlamak üzere kullandığınız kemiklerin eklem bölümlerindeki kıkırdaklar ise sizin eklem sağlığınız için çok gerekli glukosamine-chondroitin- tıp III kollojen-hyaluronik asit-sülfür gibi kıkırdak yapı taşlarının doğal kaynağıdır.

Mineraller

Kemik yapısındaki kalsıyum-magnezyum-fosfor mineralleri kemik suyu hazırlarken işi eşlinde geçen uzun sürede çok kısmı olarak suya karışır. Kemik suyu hazırlarken şu ve kemiklerle beraber elma veya üzüm şirkesi ekleyerek kemik minerallerin daha fazlasının suya geçişini teşvik etmeye çalışabilirsiniz.

 

Malzemeler :

  • Dananın ayak ve kaburga kemiği
  • Kuzunun kemikleri

 

Yapılışı :

Kemikleri küçük küçük kaşapçınıza doğratınız.Kemikleri ben iyice yıkayıp tencereye alıyorum ve içine üzerini aşacak kadar  şu koyup ocağın üzerinde kaynamaya bırakıyorum.Kaynamaya başlayınca ocağın ayarını kısıp kemiklerin içindeki iliğin dışarı çıkması için iyice kaynatıyorum.Bazen üzerindeki suyu alıp kutulara dolduruyorum ve kemiklerin üzerine yine kaynamış şu ilave edip kaynatmaya devam ediyorum.İyice kaynayan kemiklerin suyunu alıp kaplara dolduruyorum.Kemiklerin iliğini ve kemiklerin üzerindeki etini alıp yine kaplarımıza koyuyorum.Yani ben kemikleri ter temiz ettim anlayacağınız :))) kaplarımızdaki kemik suları soğuyunca ağızlarını kapatıp buzdolabına veya buzluğa kaldırıyorum.Cam kavanozluları buzdolabına hemen kullanmak için koydum.Diğer plastikleri ise buzluğa attım.Artık yemeklerim dahada lezzetli oluyorlar :)))

Afiyet Olsun

Kemik Suyunun Tarifi

leylaileyemeksaatiet suyu

leylaileyemeksaatiet suyu1


leylaileyemeksaatiet suyu2

leylaileyemeksaatiet suyu3

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here