Kandil Simiti Tarifi

2
15916

Kandil Simidi Tarifi

Regaib Kandıline Özel Kurabiyeler yaptım Komşularıma İkram edebilmek için.Kandılımız Mübarek Olsun Dostlarım

Regaib kandılı nedir ?


Dinimizde her cuma günü perşembe gecesinden başlayarak çok önemli bir gündür o cuma gününü ibadetle geçirmemiz bizim manevi yönden tatmin olmamızı sağlamaktadır. Bazı günler vardır ki diğer günlerden daha hayırlıdır o günler tüm günahlarımız affolur. İşte o günlerden biride Receb ayının ilk cuma günüdür. Receb ayının ilk cuma gecesine Regaib gecesi (Regaib kandılı) denir. Regaib kelimesi Arapça bir kelimedir
“Rega-be”, ifade olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba harcamak demektir. “Regib” kelimesi ise, “regabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Kelime anlamı olarak regaib, “çokça rağbet edilen, nefis, kıymetli, değerli, ihsan” manalarına gelmektedir. Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur.
Diğer zamanlarda okunan her Kur’an harfi için ön sevap verilirse, Recep ayında yüzleri geçmekte, Regaib kandılinde ise daha da artmaktadır. Kaza ve nafile namazların sevabı ise diğer gecelere oranla kat kat fazladır. Regaib kandılinde yapılacak ibadetlerden birisi de duadir. Peygamberimiz (şaş), bir hadislerinde bu gecede yapılacak duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini bildirmişlerdir.
Regaib kandılı’nı neler yaparak geçirmeliyiz?

1- Kur’an-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2- Peygamber Efendimiz (şaş)’e salat u selamlar getirilmeli; O’nun sefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3- Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4- Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatı meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5- Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plan ve programı çizilmeli.

6- Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7- Bol bol zikir, evrad u ezkarda bulunulmalı.

8- Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9- Kuş ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10- Kişi kendine ve diğer Mu’min kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli.

11- Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirsinaslık ahlaki yerine getirilmeli.

12- Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13- O gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14- Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z u nasihat dinlenmeli.

15- Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16- Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevi iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

17- Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18- Hayattaki manevi büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19- Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Regaib gecesi Namazı nasıl kılınır?
Bu geceyi ibadetle geçirmenin sevabı pek çoktur. Bu gecede kılınacak namaz 12 rek’attır. Bu namazın kılınışı şöyledir:
Her rek’atta fatihadan sonra üç kadir süresi ile 12 adette ihlas süresi okunur. Her iki rek’atta bir selam verilerek 12 rek’at tamamlanır. On ikinci rek’at kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere “ Allahumme şallı ala Muhammedinin nebiyyıl ümmiyyi ve ala alihi” denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere “ şubbuhun kuddüsün Rabb-ül melaiketi verruhi” denir.
Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemu” dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere “ şubbuhun kuddüsün Rabb-ül melaiketi verruhi” dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir.
Regaib namazını cemaatle kılmak bid’attır. Zaten teravihten başka hiçbir nafile namaz cemaatle kılınmaz.
Regaib kandılı mesajlarına örnekler

Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatın en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olması temennisiyle Regaib Kandılınız Mübarek Olsun.
Bugün ellerini şemaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandılın mübarek olsun.
Kalpler vardır sevgiyi paylaşmak için, insanlar vardır dostluğu yaşatmak için, kandiller vardır kutlamak ve af dilemek için.. Regaib kandılınız mübarek olsun.
Allah’ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi don bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece. Hayırlı kandiller.
Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek Regaib Kandılınızı kutlarım Allah’a emanet olun. Hayırlı kandiller.
Allah’ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandılınız kutlu olsun.
Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı, anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandılınızı kutlarım.
Bir kandil gulu savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin öyle içten öyle samimi ol ki göz yaşlarını bile tebessüme çevirsin. Kandılınız mübarek olsun.
Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, binbir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, kandılın mübarek olsun.
Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Kandılınız hayırlı olsun.

Malzemeler :

 •  250 gr margarın veya tereyağı
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 subardağı yoğurt
 •  3 yemek kaşığı sirke
 • 1.5 paket kabartma tozu
 • 2 yumurta sarısı
 • 2 çay kaşığı mahlep
 • 3 çay kaşığı tuz
 •  1 kg un

Üzerine:

 • Susam
 • yumurta beyazı

Yapılışı :

Tüm malzemeleri sırasıyla koyarak 1 kg unuda katıp yumuşak bir hamur yapınız.Haumurumuzu çok iyi yoğuralım yoksa şekil almayabilir. Hamurunuz ele yapışmayacak ve kulak memesi diye tabir edilen yumuşaklıkta olmalıdır. Hamurunuzdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak küçük simitler yapınız ve bunların yarısını önce yumurta beyazına sonra susama batırınız. .Önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirin.

Afiyet Olsun

Tekrardan Hayırlı Kandiller Dostlarım.Dualarınızda benide unutmayın olurmu.

Kandil Simidi Tarifi Resimleri

1

2


3

4

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here