Cilekli Dondurma

0
2849

Çilekli Dondurma Tarifi

Dondurmanın Faydaları

Uzmanlar, sağlıklı koşullarda üretilen ve korunan dondurmaların kesinlikle bir zararı olmadığını, aksine insan sağlığına sayısız yararı olduğunu belirtiyor


Dondurma ve yararlarının toplumda gerçek anlamda bilinmediği belirtildi.

Dondurma, içerdiği besin öğeleri, hijyen kurallarına uygunluğu, soğuk zincirini tüketiciye kadar koruduğu ve sağlıklı ambalajlarda sunulduğu zaman, içerdiği besin öğeleri ve değerleriyle büyük küçük herkesin tüketebileceği bir beşindir. 100 gram dondurma, 100 gram sütten enerji, besin öğeleri, vitamin ve mineraller açısından daha zengindir.

Yapısında protein, karbonhidrat ve yagin yanı sıra A, C, D, E ve B grubu vitaminlerle kalsıyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko ve demir gibi mineralleri içerir. Halkımız, dondurmayı ve yararlarını gerçek anlamda bilmiyor. Dondurma, çocuklara yönelik bir gıda olarak algılanmakta ve bir yaz tatlısı olarak sınırlanmaktadır. Ya da kilo aldırır diye uzak durulmaktadır. Oysa, çikolata, kadayıf, tahin helva ve hamur tatlıları, aynı miktar dondurmadan 3-4 kat daha çok enerji verir.

Dondurma hastalık yapmaz

Üretim esnasında gıda maddeleri tüzüğüne uymayıp sentetik boyaların kullanılması, üretim sonrası dağıtım ve soğuk zincire uymama gibi büyük riskler sonucu; dondurma sağlığı bozabilir.

Dondurma hastalık yapmaz, hastalık taşıyan dondurma bunu bulaştırır demek daha uygun olur.Süt ürünleri çabuk bozulan ve yararlarını hızla yitiren gıdalar olduğundan, sağlık koşullarına uygun ortamda üretilen, gerekli şekilde korunan ve sağlıklı ambalajlarda satışa sunulan dondurmalar tüketilmelidir.

Dondurmanın süt sevmeyen kişilere ve çocuklara sütun tüm yararlarını sağladığı için aşırıya kaçmaksızın rahatlıkla önerilebilir, ancak dondurma yedikten sonra ağzın iyice çalkalanması ve özellikle çocuklarda günde iki kez dişlerin fırçalanması gereklidir.

Malzemeler :

  • 1 su bardağı süzme yoğurt
  • 1 paket krema (200ml)
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 paket vanilya
  • 10 adet çilek

Yapılışı :

Yoğurt ve pudra şekerini bir kapta çırpın

Ayrı bir kapta soğuk kremayı katılaşana kadar çırpın.

Kremayı yoğurda ekleyin, bir paket vanilyayla beraber hepsini yeniden hafifçe çırpın

Çilekleri rondodan geçirip püre haline getirin ve yoğurtlu karışımın içine katıp yine çırpın

Çok derin olmayan bir kaba karışımı döküp dondurucuya koyun.

Saat başı karıştırarak her yerinin eşit bir şekilde donmasını sağlayın.

Veeeee sonuç muhteşem olucak emin olun.

Afiyet Olsun

Çilekli Dondurma Tarifi Resimleri

1 (1)

2


3

4

5

6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here